piątek, 10 lutego 2017

Jak zyskać większą pewność siebie - po lekturze "Wstań!" Amy Cuddy

Amy Cuddy, psychologia społeczna, pewność siebie
Do przeczytania tej książki zachęcił mnie wywiad z Amy Cuddy, na który natknęłam się w Twoim Stylu (dzięki Bogu, że kupuję czasami takie gazety 😜). Autorka opowiedziała w nim historię swojego tragicznego wypadku samochodowego i tego, jak to wydarzenie wpłynęło na jej życie. Poważny uraz mózgu znacznie zmniejszył poziom ilorazu inteligencji Amy i upośledził jej zdolności poznawcze. Lekarze nie dawali jej możliwości ukończenia college'u i wręcz zachęcali, aby nie podejmowała większego wysiłku związanego z nauką. To zupełnie odebrało autorce wszelkie ambicje, marzenia i plany na przyszłość, a przede wszystkim zabrało pewność siebie. 
Dziś Amy Cuddy jest profesorem psychologii na Harvardzie. Jeśli chcecie wiedzieć, jak to się stało i poznać jej niezwykłą historię - zachęcam do lektury 😉

Wstań! Skuteczny sposób, by zyskać pewność siebie i stawić czoło wyzwaniom to jednak przede wszystkim książka o tym, jak wspomnianą pewność siebie "wytrenować". Autorka przekonuje nas, że poprzez kontrolowanie postawy ciała i stosowania określonych póz, jesteśmy w stanie poczuć się silniejsi i stawić czoło najbardziej stresującym sytuacjom. Amy pisze: "Udajemy, aż tacy się stajemy". Jeśli przez dwie minuty będziesz udawać Wonder Woman - poza polegająca na staniu w lekkim rozkroku z rękami podpartymi na biodrach z dumnie wypiętą piersią - to poczujesz, jak Twoja pewność siebie rośnie.
Ponadto w książce opisane są badania i eksperymenty przeprowadzane nie tylko przez samą Amy, ale też przez innych badaczy z dziedziny psychologii społecznej. Niektóre wyniki okazywały się naprawdę intrygujące.

Tę pozycję polecam wszystkim, którzy interesują się szeroko rozumianą psychologią/psychologią społeczną. Ale także osobom, które po prostu szukają sposobów, jak stać się bardziej "obecnym" i świadomym swojej pewności siebie w obliczu wyzwań. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz