czwartek, 23 marca 2017

Jesteś delfinem, wilkiem, lwem czy niedźwiedziem? - "Potęga KIEDY" Michaela Breusa

potęga kiedy, żyj w zgodzie ze swoim naturalnym rytmem, michael breus, chronobiologia, chronotypCzy słyszeliście o chronobiologii? Nie? Ja również i dlatego tak zaintrygowała mnie książka Michaela Breusa, która opisuje mało poznaną przeze mnie dziedzinę nauki a mianowicie, wiedzę o naszym naturalnym zegarze biologicznym. Żyj w zgodzie ze swoim naturalnym rytmem - podtytuł publikacji wskazuje na pewien harmonogram, którego powinniśmy się trzymać w ciągu dnia, aby w pełni wykorzystywać swój potencjał. Rzeczywiście, doktor Breus pisze, że kluczem do sukcesu jest KIEDY, czyli o jakiej porze wykonujemy dane czynności i prezentuje swoją teorię na ponad 400 stronach.

Jak poznać swój naturalny harmonogram dnia? Musimy w tym celu rozwiązać test, który znajduje się w pierwszej części książki. Wskaże on, którym z czterech chronotypów stworzonych przez dr Breusa jesteśmy: delfinem, wilkiem, lwem czy niedźwiedziem. Na następnych stronach poznajemy, czym charakteryzuje się każdy typ (cechy charakteru, osobowości itp.) oraz jak powinien wyglądać modelowy dzień każdego "zwierzęcia" z dokładną rozpiską godzinową, np. kiedy się budzić, napić kawy, wziąć prysznic, myśleć kreatywnie, uprawiać sport itd. 
W drugiej części książki autor rozszerza swoją teorię naturalnego biorytmu na jeszcze inne aspekty naszego życia, w której przedstawia, kiedy jest najlepsza pora na tworzenie związków, dbanie o zdrowie, aktywność fizyczną, sen, jedzenie i picie, pracę, kreatywne myślenie, zarabianie pieniędzy i zabawę. Dodatkowo, Michael Breus zagłębia się bardziej szczegółowo w każdy z tych aspektów i pisząc np. o tworzeniu związków możemy się dowiedzieć kiedy się zakochać, kiedy zadzwonić do przyjaciela, kiedy kłócić się z partnerem, kiedy uprawiać seks, kiedy planować ważne wydarzenia i kiedy rozmawiać z dziećmi. Oczywiście wszystko jest opisane z uwzględnieniem harmonogramu dnia dla każdego z czterech chronotypów, bo np. wilk powinien uprawiać seks o 9.00 rano a delfin dopiero o 20.00.

Nie kupuję teorii doktora Breusa. Nie potrafię zakwalifikować siebie do jednego z wyróżnionych przez niego chronotypów - rozwiązując test wyszedł mi niedźwiedź, ale z opisu cech osobowości bardziej podpadam pod wilka/delfina. Czytając harmonogramy dnia dla każdego z typów zastanawiałam się, czy naprawdę niewystarczający jest podział na sowy i skowronki. Potrafiłam dostrzec podobieństwa w rytmie dnia lwów i niedźwiedzi - raczej typy o preferencjach porannych, więc skowronki - oraz wilków i delfinów - preferencje wieczorne, więc sowy. Mam wrażenie, że Potęga KIEDY to książka napisana głównie pod kątem wypromowania "przełomowej" teorii dr Breusa dla celów czysto zarobkowych. Dla mnie, jest to "ubranie w zdobniejsze szaty" znanego chyba wszystkim podziału na ludzi bardziej aktywnych rankiem lub wieczorem (skowronki i sowy). W końcu wszystko można sprzedać, gdy promuje się to bardzo modnymi hasłami z kategorii stylu życia: "żyj w naturalnym rytmie", "poznaj swój idealny czas", "kluczem do sukcesu jest KIEDY".

Czytaliście tę książkę? Jakie są Wasze opinie na jej temat?

P.S. Przepraszam za spore opóźnienie w publikacji wpisu. Na swoim Instagramie zobowiązałam się do umieszczenia postu w poniedziałek 20 marca, ale przeróżne wydarzenia nie pozwoliły mi niestety zabrać się za stworzenie go aż do dzisiaj... Z góry dziękuję Wam za wyrozumiałość i obym takich sytuacji miała jak najmniej 😊

3 komentarze:

 1. Cóż, miałam nadzieję, że będzie to świetna zabawa i przede wszystkim mająca odzwierciedlenie w rzeczywistości. Bardzo lubię swojego rodzaju poradniki z testami :)
  Szkoda, że to taki niewypał :D
  PS: A jak ktoś jest aktywny rano i wieczorem? :D skowronkosowiec ? :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też mam słabość do takich książek, ale czytam je z nadzieją, że zawarte w nich teorie będę mogła przełożyć na swoje życie codzienne. W tym przypadku akurat dr Breus mnie nie kupił :P
   Mnie ten test nie wyszedł, ale jeśli chcesz sprawdzić swój chronotyp, to możesz go rozwiązać na stronie książki thepowerofwhen.com (tylko po angielsku).
   A propos osób aktywnych rano i wieczorem to jest jeszcze trzeci typ ptaszka - koliber - dla ludzi nie mających preferencji :P

   Usuń
  2. koliber :D dobre!
   lecę w takim razie zrobić test :)

   Usuń