Sprawdź, jaką moc mają twoje nawyki - "Siła nawyku" Charlesa Duhigga

siła nawyku, rozwój osobisty, charles duhigg, recenzja siła nawyku, PWN
Musicie przeczytać tę książkę jeśli zastanawiacie się dlaczego:
  • do każdej kawki musicie zjeść coś słodkiego;
  • po powrocie z pracy rozsiadacie się na kanapie i włączacie Netflixa;

  • zaczęliście kupować płatki na śniadanie chociaż kiedyś jedliście smażone jaja z bekonem.

Te przykładowe nawyki oczywiście nie muszą Wam przeszkadzać, ale jeśli zaczęliście się zastanawiać dlaczego w ogóle tak robicie to chyba znak, że chcielibyście je zmienić (może wolelibyście pić kawę bez ciasteczka, bo np. staracie się schudnąć?). Siła nawyku pokazuje jak przekształcić te wyuczone zachowania na takie, których kultywowanie doprowadzi nas ostatecznie do większej (i w naszej ocenie lepszej) zmiany w życiu. Charles Duhigg w świetny sposób wyjaśnia proces tworzenia się nawyków podpierając się niezliczonymi badaniami, opracowaniami naukowymi i historiami osób oraz organizacji, które odniosły sukces dzięki rozpoznaniu złych zachowań.


Autor przedstawia tytułowe zagadnienie z trzech ujęć: jednostki, organizacji i społeczeństwa. Dzięki temu dowiadujemy się jak reklama sprawiła, że mycie zębów stało się dla nas nawykiem; jak program szkoleń dla pracowników Starbucksa pomaga osiągnąć sukces w życiu zawodowym i prywatnym oraz jaki wzorzec społeczny wykorzystał Martin Luther King do rozsławienia jednego z najważniejszych ruchów społecznych w historii. Warsztat dziennikarski Charlesa Duhigga sprawia, że te opowieści czyta się jak świetny artykuł a przystępny język, pomaga czytelnikowi zrozumieć zawiłości ludzkiego mózgu i procesu tworzenia nawyków.


Ostatnie strony książki to załącznik autora z poradami, jak wykorzystać informacje z wcześniejszych rozdziałów w naszym codziennym życiu. Bo jeśli już zidentyfikujemy swój zły nawyk, to co zrobić, aby przekształcić go na inny, lepszy? Zadanie nie jest proste, ale też nie niemożliwe - wymaga czasu, uważnej obserwacji swoich zachowań i rozpoznania ich przyczyny. Ale jak przekonuje Charles Duhigg (a ja zgadzam się z nim w 100%) warto podjąć ten wysiłek, bo praca nad naszymi zwyczajami to także trening silnej woli oraz doskonalenie samodyscypliny, a to z kolei pozwala utrzymać lepsze nawyki w naszym życiu na stałe.


Książkę bardzo Wam polecam i niech siła dobrych nawyków będzie z Wami!


Komentarze

Popularne posty

Instagram